Eski futbol oyuncuları NFL tekme oyununu nasıl canlandırıyor?

Kocasının yanlış sporu yapıyor olabileceğini ilk fark eden Brandon Aubrey’nin karısı Jenn oldu.

MLS SuperDraft’ın ilk turunda seçildikten iki yıl sonra ve MLS maçına çıkmadan futboldan emekli olduktan bir yıl sonra, Aubrey’ler televizyonda bir NFL maçı izlerken, bir golcü şut denemesi için hazırlandı.

Bunu yapabilirsin, dedi Jenn ona.

İkna olmayan Aubrey, bir futbol topu kaptı ve en yakın lise sahasına yöneldi ve burada 60 yardalık vuruşlara başladı.

Belki o abilir Bunu yap.

Dört yıl sonra artık hiçbir şüphe kalmadı. Aubrey, bu sezon Dallas Cowboys adına ilk 35 şut denemesini yaparak NFL çaylak rekoru kırdı ve aynı oyunda hem 59 hem de 60 yarda vuruşu yapan ilk şut atan oyuncu oldu. Ayrıca attığı 157 sayı, attığı goller, 36 sayı ve touchback’lerde 99’luk lig rekoruyla lige liderlik etti ve bu da onu NFL tarihinde golcüler için en iyi yıl olan bu yılda mesleğinde en iyisi yaptı. .

Bu sezon 911 saha golü rekoru kırıldı ve şut atan oyuncular denemelerinin neredeyse %86’sında dönüşüm sağladı, bu şimdiye kadarki en iyi ikinci yüzde. Bu başarılı vuruşlardan 158’i (10’u Aubrey’den olmak üzere) en az 50 metreden atılmıştı; bu aynı zamanda şimdiye kadarkilerin en büyüğü. Ve vuruşlar bir araya gelerek normal sezonda atılan tüm sayıların neredeyse üçte birini oluşturuyor.

Ülkedeki en büyük ve en başarılı tekme okullarından biri olan Burbank merkezli Chris Sailer Kicking’i yöneten Chris Sailer, “Harika bir vuruşa sahip olmak mutlak bir silahtır” dedi. “Şu anda vuruşu yapan oyuncunun bir takım için kazandığı puan sayısı çok büyük. Elli yarda atışlar, 60 yarda atışlar, artık bunu yapabilen o kadar çok adam var ki.

“Bu pozisyonda bir çeşit yeterlilik var, bu da NFL takımlarının en iyi adama sahip olmasını kesinlikle çok önemli kılıyor.”

Aubrey kesinlikle öyle, Cowboys’u Pazar günü evinde Green Bay Packers’a karşı açacakları play-off’lara götürürken Pro Bowl seçimi kazandı. Tüm bunlar, Aubrey’nin büyük bacaklı işsiz bir futbolcudan rekor kıran bir şutöre geçişine rehberlik eden eski Mississippi eyaleti şutörü Brian Egan için sürpriz değil.

Dallas banliyösünde özel tekme antrenörü olan Egan (33), “Ona çok güveniyordum, eğer bu seviyede bir fırsat bulursa sahaya çıkıp gelecek vaat eden bir kariyere sahip olacaktı” dedi. “Oraya ulaşmak işin zor kısmıydı. Nasıl alırız [someone] Kim bu seviyede, hatta üniversitede hiç oynamamış ve dünyadaki 32 kişiden biri olma fırsatını yakalamış?

“Fırsatı bulursa bunu değerlendirebileceğini düşündüm. Ve yaptığı da buydu.”

Bu hikaye için röportaj yapmayı reddeden Aubrey, NFL’de başarıya ulaşan ilk eski profesyonel futbolcu değil. Bunu yapan tek MLS draft seçimi o değil. Lise kalecisi Josh Lambo, eski bir uluslararası gençlik oyuncusu ve bir zamanlar İngiltere Premier Ligi’nden Everton’da deneme oyuncusuydu, 2008 MLS SuperDraft’ta sekizinci genel seçimdi, ancak 21 yaşında futbolu bırakmadan önce ikinci kademe Tampa Bay Rowdies ile yalnızca altı maç oynadı. Texas A&M’e kaydolmak için.

2012’de Aggies’in futbol takımına girdi, bir yıl sonra 1 numaralı şutör oldu ve son sezonunda 59 yardalık bir gol atarak dört NFL takımında oynamaya devam etti.

Josh Lambo, Ağustos 2021’de Jacksonville Jaguars ile Dallas Cowboys arasında oynanacak sezon öncesi maçı öncesinde ısınıyor.

(Brandon Wade / Associated Press)

Lambo gibi Aubrey de futbolu bırakmadan önce hiç futbol oynamamıştı. Notre Dame’da defans oyuncusu olarak mükemmel bir üniversite kariyerinin ardından, 2017 MLS SuperDraft’ta seçilen 21. oyuncu oldu ve ilk turun sondan bir önceki seçimiyle Toronto’ya gitti. Ayrıca Lambo gibi hiçbir MLS maçında oynamadı, ikinci kademe USL’de Toronto’nun bağlı kuruluşuyla bir sezon geçirdi, ardından USL rakibi Bethlehem Steel ile sözleşme imzaladı ve bir sezon sonra onu serbest bıraktı.

Aubrey’nin Toronto yedek takımında geçirdiği yalnız sezonda koçluk yapan Galaxy asistanı Jason Bent, “Gördüğüm kadarıyla MLS düzeyinde, özellikle de atletik açıdan böyle olacağını düşünmemiştim” dedi. “Çok hızlı değildi, dönüşte de hızlı değildi; bu stoperler için son derece önemli. USL’nin onun seviyesinde olabileceğini ve kariyerine devam edebileceğini hissettim. Ama o farklı bir seçim yaptı.”

Bu seçim 24 yaşında futbolu bırakmaktı. Notre Dame diplomasını yazılım mühendisi olarak almayı planlıyordu ancak Fighting Irish takımı için lakros oynayan yeni evli karısı onu önce futbolu denemeye teşvik etti. Mücadele türü. Bunun üzerine Aubrey, Egan’dan yardım istedi.

Aubrey’nin Plano, Teksas’ta liseye devam ettiği okula 32 km’den daha yakın bir mesafede bulunan Egan, “Belirli bir düzeyde hiçbir şey yapmamış birini ele alırsak, daha çok kas hafızasında ustalaşmak ve bunun gibi şeylerle ilgilidir” dedi. “Brandon’ın üzerinde çalıştığı rekabet seviyesine ulaşmak için konu tekrarlama konusunda erkeklerin birkaç yıl önümüzde olduğunu biliyorduk.”

Aubrey’nin rahat olması gereken şeyler arasında kask ve ped takmak da vardı, bu yüzden evin içinde giymek için eve bir kask götürdü. Ancak dünya standartlarında bir sporcu olmak için gereken sıkı çalışma hakkında öğreneceği hiçbir şey yoktu.

“Brandon futboldan, yani profesyonel olmaktan aldığı her şeyi aldı ve bunu yeni bir şeyler öğrenmeye dönüştürdü. Farklı bir süreçti,” dedi Aubrey’yi ülke çapındaki vitrin etkinliklerinde antrenör seçmelerine göndermeden önce yaklaşık iki yıl boyunca eğiten Egan.

USFL’nin Birmingham Stallions’ı, Nisan 2022’de onu imzalayan ilk takım oldu. Aubrey, 22 şut denemesinden 18’ini yaparak ve ligde lider 55 başlama vuruşunda ortalama 66,5 yarda alarak onları ödüllendirdi. Gelecek sezon daha da iyiydi, Stallions üst üste ikinci USFL şampiyonluğunu kazanırken 15 şut denemesinden sadece birini kaçırdı.

Ekip onu geçen yazki şampiyonluk maçından iki gün sonra serbest bırakarak Aubrey’nin memleketinin takımı Cowboys ile sözleşme imzalamasına olanak tanıdı. Bir ay sonra Dallas kalfalık şutörü Tristan Vizcaino’yu kesti ve işi 28 yaşındaki çaylağa devretti.

Bir zamanlar Rams adına şut atan Aubrey ve Indianapolis Colts’un golcüsü Matt Gay’in fırtına gibi başarısı, daha fazla NFL takımının futbolculara şans vermesine yol açabilir. Genç milli futbol takımının ihtisas programına kayıtlı olan 29 yaşındaki Gay, Utah’ta futbol takımına geçmeden önce iki sezon üniversitede futbol oynamış, şutlarda (33) ve en az 50 yardlık saha gollerinde kariyerinde rekorlar kırmıştı. (sekiz) bu sezon, NFL’deki beşincisi. UCLA’ya ortak bir futbol-futbol bursuyla kaydolan Burbank tekme antrenörü Sailer, futbol takımlarından vurucuları işe almanın NFL açısından pek de kumar olmayacağına inandığını söylüyor.

Matt Gay, 26 Kasım’da Indianapolis Colts adına Tampa Bay Buccaneers’a karşı şut atıyor.

(Michael Conroy / Associated Press)

“Futbolcu olarak büyüdüğünüzde, bacak gücünü ve hareketi yıllar içinde geliştiriyorsunuz. Bu çok doğal bir geçiş,” dedi Sherman Oaks Notre Dame Lisesi’nde hem futbol hem de futbol oynayan ve kısa bir profesyonel kariyeri çoğunlukla arenada futbolla geçen Alman göçmenlerin oğlu 47 yaşındaki Sailer.

“Konu futbol topuna tekme atmak ile futbol topuna tekme atmak olduğunda kesinlikle farklı şeyler var. Ancak genel olarak, bu güce sahip olma yeteneği, bu kas hafızasına sahip olma yeteneği, tüm bunların bir araya gelmesi gerçekten geçişi bu kadar kolay kılan şeydi.”

Sailer, futbol tarzı tekme atma yaklaşımını – tutucunun arkasından ve bir yanına doğru 2½ adımlık bir yaklaşım – çok sayıda hareketli parça olmasına rağmen tekrarlanabilir olması nedeniyle golf vuruşuna benzetiyor. Çoğu futbolcu bunu 4 veya 5 yaşından beri yapıyor, tıpkı serbest vuruşlara hazırlık gibi. Farklı olanın, sıçrayan savunma oyuncularının üzerinden topu hızla kaldırmayı öğrenmek olduğunu söyledi.

“Futbolda her zaman topu aşağıda tutmak için eğitilirsiniz. Özellikle ateş ederken,” dedi Sailer. “Dolayısıyla vücudunuza, topun üstünde olmak yerine topun içinden yukarı doğru sallanmayı öğretebilmek biraz zaman alıyor.”

NFL vuruşçularının rekor başarısının dezavantajı, mükemmele yakınlığın artık beklenti haline gelmesidir; bu, önemli anlarda kaçırılan birkaç vuruşun, bir oyuncunun serbest bırakılmasını sağlayabileceği anlamına gelir. Bu nedenle bu sezon 41 oyuncu New York Giants’ta dört şut atan oyuncuyla şut atmaya veya ekstra sayı atmaya çalıştı. Birden fazla kullanan takımlar arasında Rams, Detroit Lions, New York Jets ve Cleveland Browns da vardı.

Egan, “Bu sadece pozisyonun evrimini ve aslında bu adamların geçmişte sadece tekme atmaktan şu ana kadar yasal NFL kalibreli sporcular haline nasıl geldiklerini anlatıyor” dedi. “Onlar takımdaki en küçük adamlar ama [with] Sahip olduğumuz verimlilik, 60 yardlık atış yüzdenizin, oyunun sonunda Hail Mary atmaktan önemli ölçüde daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Her ne kadar futbol tarzı vuruşlar bugün üniversitede ve profesyonel futbolda her yerde bulunsa da (son “geleneksel” veya doğrudan ayak parmaklarına vuruş yapan Mark Moseley, 1986’da emekli oldu) bu teknik, bir Macar göçmenin adını aldığında ilginç bir moda olarak kabul edildi. Pete Gogolak, 1964’te AFL’nin Buffalo Bills takımıyla çıkış yaptı.

Buffalo’lu Pete Gogolak, 25 Kasım 1965’te San Diego Chargers’a karşı şut atıyor.

(İlişkili basın)

Futbol oynayarak büyüyen Gogolak, lisesinde futbol takımı olmadığı için ABD’de futbola geçti. Ancak vuruş stilini korudu, topa belli bir açıdan hitap etti ve ayağının üst kısmıyla vurdu. Kramponun sadece burnuyla değil, ayak tabanıyla vurmak vuruşu yapan oyuncuların top üzerinde daha fazla yüzey alanı oluşturmasına ve uçuş yolu üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarına olanak tanır. Yandan yaklaşmak, vurucunun kalçasının dönmesine olanak tanır, daha fazla hız ve güç yaratır, her vuruşta yükseklik ve 20 yardaya kadar mesafe ekler.

Alışılmadık yöntem, o zamanlar dikkat çekmek için yerleşik NFL ile mücadele eden yeni başlayan AFL için mükemmeldi. Gogolak bir yenilikten daha fazlası olduğunu kanıtladı; ikinci sezonunda 28 golle lige liderlik etti ve 115 puanla ikinci oldu ve Bills’in üst üste ikinci AFL şampiyonluğuna ulaşmasına yardımcı oldu.

Gogolak bir daha bu rakamlara ulaşamadı ancak ileri paslardan bu yana futbola en büyük değişikliği getirmişti. NFL-AFL birleşmesinden bir yıl sonra, 1971’e gelindiğinde, ligin en golcü 16 oyuncusunun hepsi golcüydü; futbol bursuyla üniversiteye giden ve Arsenal’in NFL’de oynama teklifini geri çeviren Kıbrıslı bir göçmen olan Miami’li Garo Yepremian liderliğindeydi.

Kickers artık uzmandı, dördüncü sırada ek iş yapan yan hakemler değil. Dokuz atışçının en az 50 yardalık atış yapmasıyla, daha isabetli oldular ve daha uzun mesafelerden dönüş sağlıyorlardı. Aniden orta sahayı geçmek takımları sayı pozisyonuna getirdi.

NFL, 1974’te kale direklerini kelimenin tam anlamıyla hareket ettirerek ve onları 10 yard geriye, son bölgenin diğer tarafına iterek karşılık verdi. Moseley emekli olduğunda, futbol tarzı vuruşçular şut denemelerinin üçte ikisinden fazlasını yapıyordu ve 28 takımın 21’inde en az 50 metreden dönüş yapan vuruşçular vardı.

Artık Aubrey ve Gay’in liderliğinde, sadece futbol becerilerini değil aynı zamanda futbol zihniyetini de getirerek oyunda devrim yaratan yeni bir nesil geliyor. Galaxy asistanı Bent, bunun sadece başlangıç ​​olduğunu söyledi.

“Bunun gibi hikayeleri daha çok görmeye başlayacaksınız” diye söz verdi. “Zihinsel metanet ve zihinsel güç bunun büyük bir parçası olacak.

“Bunun daha önce olabileceğini düşünürdünüz çünkü kesinlikle aktarılabilir bazı beceriler var. Ama gelecekte bunun daha da artacağına eminim. Bu oldukça çığır açıcı.”

Eski futbol oyuncuları NFL tekme oyununu nasıl canlandırıyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
kadıköy escort ataşehir escort sweet bonanza oyna tuzla escort bostancı escort şişli escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com