Cindy Parlow Cone’nin ABD Futbolu için hedefleri eşit ücretin ötesine geçiyor

US Soccer başkanı Cindy Parlow Cone’u sporun üst düzey yöneticileri arasında öne çıkaran birkaç şey var.

Eski bir Dünya Kupası şampiyonu ve 158 uluslararası maça çıkan iki kez Olimpiyat altın madalyası sahibi. Ulusal Futbol Onur Listesi’ne alındı ​​​​ve NWSL’nin açılış sezonunda Portland Thorns takımına bir lig şampiyonluğu için koçluk yaptı. Dünyanın en büyük, en zengin ve en karmaşık futbol federasyonlarından birini ücretsiz yöneten bir gönüllü.

Sonra cinsiyeti var: FIFA’ya ait 211 ulusal federasyondan sadece dokuzunun kadın başkanı var. Yine de, tüm bu önemli ve ender başarıların arasında kaybolan şey, Cone’nin kısa hükümdarlığının tartışmasız herhangi bir ABD Futbol başkanı arasında en etkili olanı olmasıdır.

Eski bir takım arkadaşı olan Julie Foudy, “Masaya bir kadın koyduğunuzda, iş biter” dedi.

Belki. Ancak ABD Futbol Federasyonu’nun 109 yıllık tarihindeki tek kadın başkan olan Cone, cinsiyetinden veya futbol kariyerinden çok, yeteneklerinin ve yaşam deneyimlerinin başarısıyla ilgili olduğunu düşünmeyi tercih ediyor.

“Kadın olduğum için mi? Eski bir oyuncu olduğum için mi? Liderlik tarzım yüzünden mi?” Cone, Kasım ayında Ojai’de düzenlenen ESPN W konferansında açılış konuşmacılarından biri olarak göründükten sonra sordu. “Bilmiyorum. Ben kimsem oyum. Ve başka türlü olmaya çalışmıyorum.

“Benim için en önemli şeylerden biri, geceleri iyi uyuyabilmem için kendime ve bir insan olarak kim olduğuma sadık kalmak.”

Başkan Trump’ın COVID-19’u federal bir acil durum ilan etmesinden bir gün önce, 2020’de federasyon başkanı olduğundan bu yana neler başardığını düşünürsek bir bebek gibi uyumalı.

44 yaşında dünyanın en genç federasyon başkanlarından biri olan Cone, ABD Futbolunu benzeri görülmemiş koronavirüs krizine sokup çıkardı ve ilk CONCACAF Uluslar Ligi olan Altın Kupa kazanan bir erkek milli takım programını denetledi ve ardından Dünya Kupası’na döndü. sekiz yıllık bir aradan sonra 2008’den bu yana ilk kez Olimpiyatlara katılmaya hak kazandı. Dünyada 1 numara olan kadın takımı, Tokyo Oyunlarında bronz madalya kazandı ve CONCACAF W Şampiyonasını kazanarak önümüzdeki yaz Kadınlar Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı. 2024 Paris Olimpiyatları. Cone ayrıca, ABD’de kadın futbolunda gençlik seviyesinden NWSL’ye kadar sistematik tacizi belgeleyen, önceki liderlerin bildiği ancak düzeltmek için çok az şey yaptığı tacizi belgeleyen çığır açan Yates Raporunu görevlendirdi.

Bununla birlikte, taçlandıran başarısı, her iki milli takımla ABD’yi toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayan ilk ülke yapan tarihi toplu pazarlık anlaşmalarını müzakere etmekti;

Cindy Parlow Cone, pivot, ABD kadın milli takımı oyuncuları Becky Sauerbrunn ve Alex Morgan arasında duruyor.

Ortada Cindy Parlow Cone, ABD kadın milli takımı oyuncuları Becky Sauerbrunn (solda) ve Alex Morgan arasında Eylül ayında ABD’li oyuncular için yeni toplu iş sözleşmesi imzalandığını açıkladıktan sonra duruyor.

(Julio Cortez / Associated Press)

“O eski bir atlet, sporu çok önemsiyor, milli takımları çok önemsiyor ve çevreyi çok önemsiyor. Ve bununla seçimler yapıyor. Üç kez Dünya Kupası oyuncusu olan ve şu anda US Soccer’ın sportif direktörü olan Earnie Stewart, Cone’u neyin etkili kıldığı sorulduğunda, bu kadar basit, dedi. “O açık sözlü. Bir karar verdiğinde arkasında durur ve ileri gider.”

Ayrıca, altında çalışan Stewart gibi kişilere de güveniyor.

“Eğer yapmazsan, neden insanları işe alasın?” diye sordu. “Onları işi yapmaları için yetkilendirmeyeceksin. Ben bir takım oyuncusuyum. Kimse mikro yönetim altında olmak istemez.”

Cinsiyetinin Cone’nin yaklaşımını etkileyip etkilemediği sorulduğunda, Stewart patronu kadar açık sözlüydü.

“Ben bir erkeğim, bu yüzden bu soruyu tam olarak cevaplayamam” dedi. “Kesinlikle öyle olmadığını umuyorum. Dünyanın evrimleştiğine inanıyorum.”

Geleneksel olarak erkek egemen bir sporda masada yer edinen kadınların bir fark yarattığına şüphe yok. Eski Norveçli uluslararası oyuncu Lise Klaveness, o ülkenin futbol federasyonunun başına geçen ilk kadın olduktan kısa bir süre sonra, eski bir Ballon d’Or galibi ve bir zamanlar Klaveness’in takım arkadaşı olan Ada Hegerberg’in beş yıllık bir aradan sonra milli takıma geri dönmesini sağlayan bir ateşkes müzakeresi yaptı. boykot. Klaveness ayrıca, FIFA’nın henüz sona eren Dünya Kupası’nın yapılacağı yer olan Katar’daki göçmen işçilere yönelik muameleye karşı kayıtsızlığını en çok dile getiren eleştirmenlerden biri oldu.

“Ne kadar iyi yaptığına hiç şaşırmadım.”

— Julie Foudy, ABD’li kadın futbol efsanesi

Cone, Carlos Cordeiro kadın milli takım üyeleri tarafından ABD Futbolu’na karşı açılan bir toplumsal cinsiyet eşitliği davasında federasyon avukatları tarafından yayınlanan yasal bir özette yer alan küçük düşürücü dilin sorumluluğunu üstlenerek CEO’luktan istifa ettiğinde federasyonun başkan yardımcısıydı. Bu, dizginleri Cone’a verdi; daha sonra bu yılın Mart ayında ilk oylamada Cordeiro’yu yenerek kendi dört yıllık dönemine seçildi.

İş zamanla daha kolay hale gelmez. Bir düzineden fazla milli takımdan ve 250 kişilik bir kadrodan sorumlu olan Cone, şimdi tarihin en büyük, en karmaşık Dünya Kupası hazırlıklarına nezaret etmek zorundadır. 2026 turnuvası ABD, Kanada ve Meksika’da oynayan rekor 48 takımı içerecek, ancak 80 maçın 60’ı ABD’de 11 şehre ve dört saat dilimine yayılacak.

Cone ile birlikte bir Dünya Kupası ve üç Olimpiyat madalyası kazanan Foudy, üstesinden geleceğinden emin olanlar arasında.

“Ne kadar iyi yaptığına hiç şaşırmadım,” dedi. “Boğa yok—. Çok şeffaf. Ahlaki pusulası harika. Savunmasız olmaya istekli, bilmediğini itiraf etmeye istekli. Yine de bildiği zaman karar vermede veya ihtiyacı olduğunda yardım istemede gerçekten çok iyi.

“Bütün bunlar harika liderler yaratır. Bütün kutuları kontrol ediyor.”

ABD futbol başkanı Cindy Parlow Cone, ABD kadın milli takımı ile Nijerya arasında oynanan maçın ardından konuşuyor.

ABD futbol başkanı Cindy Parlow Cone, Eylül ayında ABD kadın milli takımı ile Nijerya arasında oynanan maçın ardından konuşuyor.

(Julio Cortez / Associated Press)

Yine de cinsiyet sorunu devam ediyor. Ücret eşitliğine ilişkin çığır açan anlaşma ve Yates Raporunda yer alan çarpıcı ifşaatlar büyük ölçüde kadın oyununa fayda sağlıyor olarak görüldüğünden, Cone’nin yönetimi bazı çevrelerde onun bir aktivist oyuncu ve daha sonra bir NWSL koçu olarak tuttuğu gündemi ilerletiyor olarak görüldü. cinsel tacize karşı geri adım atan.

Bu eleştiri hem haksız hem de yanlıştır. Eşitsiz ücret ve cinsel taciz hiçbir zaman bir kadın-erkek sorunu olmadı, her zaman bir futbol sorunu oldu. Cone, sorunu çözmeye yardım ettiği için erkek takımına hemen teşekkür ediyor.

1999 Kadınlar Dünya Kupası’nı kazandıktan sonra Foudy, Mia Hamm ve bir avuç diğerinin kazanana kadar oynamayı reddeden Cone, “Eşit ücret mücadelesine dahil olduğum yirmi yılı aşkın bir süredir” dedi. Daha iyi ücret ve çalışma koşulları. “Kaydettiğimiz ilerlemeyi kaydetmek için birçok şeyin bir araya gelmesi gerekiyordu. Erkeklerin ulusal müsabakalarına ve onların [union] bu işe koyulmak ve gerçekten çözümün bir parçası olmak.”

Yine de, sorunu zorlayan Cone idi. Geçen baharda hem erkek hem de kadın takımları için toplu iş sözleşmelerinin aynı anda müzakere edilmesiyle, her iki tarafı da masaya getirdi ve FIFA para ödülü konusunda bir anlaşma olmadan herhangi bir anlaşmayı onaylamayı reddetti. Sonuç tarihiydi: Her iki takım da kazançlarını tek bir potaya yatıracak ve parayı eşit olarak paylaşacaktı.

“Biraz dışardaydım, farklı şeylerden hüsrana uğradım, hatta bazı şeylere kızgındım. Ve işe başlayıp çalışmaya istekli olmadıkça şikayet etmeye devam edemeyeceğimi veya hüsrana uğramaya devam edemeyeceğimi fark ettim.

— Cindy Parlow Cone, neden ABD Futbol başkanlığını seçtiği hakkında

Erkeklerin Katar Dünya Kupası’nın son 16’sına ulaşması, takımların 11.7 milyon dolarlık para ödülünü eşit olarak paylaşması anlamına geliyordu. Kadınların elde ettiği 5,85 milyon dolar, son iki Kadınlar Dünya Kupası’nı kazandıkları için elde ettikleri 6 milyon dolarlık toplam kazançla neredeyse aynıydı.

Cone, hem US Soccer tarafından yaptırılan Yates soruşturması hem de lig ve oyuncu derneklerinden yakın zamanda yayınlanan rapor olan NWSL’deki suistimal soruşturmalarına derinden yatırım yaptı. Raporlar hem ortaya çıkardıkları şeyler hem de anlatılanların ayrıntılarıyla lanetliydi. Cone, problemlerden çok çözümlerle ilgilenir.

Yates Raporunda yer alanların çoğunu zaten uygulayan Cone, “En çok tavsiyeleri dört gözle bekliyordum,” dedi. “Her iki raporu da okumak ne kadar zor olsa da benim için yol gösterici ışığım ‘Tamam, şimdi çıkış yolumuz var ve [for] nasıl değiştirmeye başlayacağız ve oyunumuzun olabildiğince güvenli olduğundan emin olacağız.’ Ve umarım, bu bir daha asla olmaz.

“Raporun şimdi çıkmasına sevindim, böylece gerçekten yapmamız gereken sistemik değişiklikleri yapmaya odaklanabiliriz.”

Yani Cone’nin yaptığı hiçbir şey başarılmamışken Çünkü marjinalleştirilmenin, görmezden gelinmenin veya reddedilmenin nasıl bir his olduğu konusunda işine ek bir farkındalık katan bir kadın. 2026 Dünya Kupası, 1994’ten bu yana Kuzey Amerika’daki ilk değil, diye düzeltiyor; o zamandan beri burada üç Kadınlar Dünya Kupası oynandı. Tabandan gelen futbolu zorlamak, erkeklerin oyunu oynamasını sağlamakla ilgili değil, vurguluyor, erkekleri kazanmakla ilgili ve kızlar oyunu oynamak için

Dil ve bağlam önemlidir.

Kadın Sporları Vakfı’nın eski başkanı Foudy, “Kadınlara bu liderlik pozisyonları verildiğinde başarılı olmalarının nedeni, empati ve içgüdüler, anlayış ve isteklilik getirmeleridir” dedi. “Kadınların masaya getirdiği beceri seti çok büyük ve muazzam.”

Sağdan ikinci Cindy Parlow Cone, sağda Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve ABD'li kadın futbolcularla poz veriyor.

Sağdan ikinci Cindy Parlow Cone, Eşitliği kutlamak için Beyaz Saray’dayken Meclis Başkanı Nancy Pelosi (sağda) ve ABD’li kadın futbolcular (soldan) Briana Scurry, Margaret ‘Midge’ Purce, Kelley O’Hara ve Julie Foudy ile poz veriyor. 15 Mart Ödeme Günü.

(Patrick Semansky / Associated Press)

Cone’nin şu anda karşı karşıya olduğu zorluk, ABD Futbolunu yalnızca milli takımda ve profesyonel seviyelerde değil, aynı zamanda tabanda da birleştirmek ve onarmak. Ve bu büyük bir artış. Statista’ya göre 12,6 milyondan fazla Amerikalı 2021’de en az bir kez açık havada futbol oynadı. Bu, Almanya, Fransa, İspanya ve Hollanda’daki toplam kayıtlı oyuncu sayısından daha fazla.

ABD’de oyunun geleceği tohum ekmekle ilgili, bu yüzden Cone, US Soccer’ın başkanı olmanın yanı sıra, Kuzey Carolina’daki bir genç futbol kulübünün direktörü ve görevleri arasında tüm oyuncular için üniforma siparişi vermek var. çünkü birinin onları sipariş etmesi gerekiyor.

Kollarını sıvama ve yapılması gerekeni yapma arzusu, onu ABD’deki spordaki en yüksek işe götüren şeydi, ancak bu onu en düşük seviyelerde yer almaktan da alıkoymadı.

Cone, “Sporu taban seviyesinden sonuna kadar gerçekten, derinden önemsiyorum” dedi. “Biraz dışardaydım, farklı şeylerden hüsrana uğradım, hatta bazı şeylere kızgındım. Ve işe koyulup çalışmaya istekli olmadıkça, şikayet etmeye devam edemeyeceğimi veya hüsrana uğramaya devam edemeyeceğimi fark ettim.

“Hiçbir zaman US Soccer’ın başkan yardımcısı ve hatta başkanı olmayı düşünmedim. Bence her şey tesadüfen oldu. Ama şimdi burada olduğum için olumlu bir değişiklik yapabildiğimi görüyorum.”

Cindy Parlow Cone’nin ABD Futbolu için hedefleri eşit ücretin ötesine geçiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
kadıköy escort ataşehir escort sweet bonanza oyna tuzla escort bostancı escort şişli escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com