ABD Körler Futbol takımı LA Oyunlarında Paralimpik madalya kazanmaya yöneldi

David Brown topu duyar. Futbol sahasında yuvarlanırken, bir kum çukurunda yürüyen askerlerin çatırdayan sesini çıkaran çıngıraklar içerir. Topa doğru hareket eder ve bir antrenör “sol, sol” diye bağırdığında ölçülü adımlarla karşılık verir.

Top, doğrudan Brown’ın baldırına çarpıyor. Dinliyor, topu buluyor ve hızlı bir vuruş yapmadan önce ayaklarının arasına pinpon atıyor. Kaleye yapılan saldırı önlenir ve takım arkadaşları kendi başlarına bir saldırı başlatır.

Brown, sadece birkaç ay önce altın madalya hayalleri ve 2028 Los Angeles Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’ndan önce beş yıllık bir takvimle bir araya gelen Amerika Birleşik Devletleri Blind Soccer takımında bir stoper.

Görme engelli futbolcular, su molası sırasında saha dışında bir çizgide yürürken denge ve yön için birbirlerine tutunurlar.

Görme engelli futbolcular, bir su molası sırasında sahayı terk ederken, bazıları denge ve yön için birbirlerine tutunarak sıra halinde yürüyorlar.

(Wally Skalij/Haberler)

O ve takım arkadaşı Antoine Craig zaten Paralimpik atletizm yıldızları, ABD’deki en hızlı görme engelli sprinterler. Futbola geçmekten heyecan duyuyorlardı, futbolun taktiksel zorlukları ilgilerini çekiyor ve takım arkadaşları arasındaki dostlukla ısınıyorlardı.

2016’da Rio Paralimpik Oyunları’nda 100 metrede altın madalya kazanan Brown, bu acemi ABD sporuna dizginlenemez bir rekabet ruhu ve aciliyet duygusu getiriyor.

Ev sahibi olduğu için ABD’nin sekiz takımlı 2028 Paralimpik futbol grubunda yer alması garantileniyor. Brown için bu yeterli değil.

“Otomatik teklif, ekibi oluştururken ilham kaynağımız buydu ama bizim hikayemiz bu değil,” dedi. “İnsanlar hazırlanmak için beş yılımız olduğunu söylüyor ve bu doğru. Ama atletizmde dört yıllık birkaç döngüden geçtim. Zaman hızlı geçiyor.

“Dışarı çıkıp çöp gibi görünmemizi istemiyorum. İnsanların çizmelerini sallamamızı istiyorum.

Seyirciler kör bir futbol maçı sırasında sessizdir, böylece oyuncular kalelerin arkasına ve kenarlara yerleştirilmiş kılavuzlardan gelen talimatları duyabilir.

Tezahüratlara yalnızca bir gol atıldığında izin verilir ve ABD’li taraftarlar, Mart ayında Kanada’ya karşı kazanılan iki galibiyette dört kez tepki gösterdi. Kanada takımının taraftarları sessiz kaldı – ABD maç dışı bıraktı, 1-0 ve 3-0.

Kör futbol – her takımın bir kaleci dahil beş oyuncusu olduğu için 5’e 5 olarak da adlandırılır – 40 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde bir sahada oynanır. Saha, topun oyun dışına çıkmasını önlemek ve oyunculara kenarda olduklarını işaret etmek için kickboard’larla kaplıdır.

Topa doğru koşan oyuncu “voy!” diye bağırmalıdır. – İspanyolca kelime “git!” – rakibine temasın yakın olabileceğini bildirmek için. Çok sert oynamak maliyetli olabilir: Beşinci faul oyundan atılmayla sonuçlanır. Taç atışı veya ofsayt kuralı yoktur, bu da kesintileri azaltır ve hızlı tempolu bir oyunla sonuçlanır.

Görme engelli futbolcu Ricardo Castaneda, hücum sırasında Noah Beckman'ın yanından geçerken şut çekiyor.

Görme engelli futbolcu Ricardo Castaneda, Chula Vista’daki Salt Creek Park’ta geçenlerde Noah Beckman’ın yanından geçerken şut çekiyor.

(Wally Skalij/Haberler)

Her takımın dört saha oyuncusu görme engelli olmalıdır, yani tamamen kördürler veya görme keskinlikleri çok düşüktür veya ışık algısı yoktur. Bununla birlikte, kaleciler dışındaki tüm oyuncular, tek tip körlük sağlamak için göz bandı takarlar.

Kaleciler, öncelikle güvenlik nedenleriyle görüşlüdür ve aynı zamanda işi, kaleye yönelik rakip hücumları engellemek olan stoper için kılavuz görevi görür. ABD’li kaleci Brandt Herron, Brown’ın güvenini kazandı.

Brown, “Pozisyon alma ve oyuncularının nerede olduğu konusunda gözüm var, böylece savunmaya kilitlenebiliriz,” dedi Brown. “’Hey, David, bir açıyla geliyorsun’ gibi olacak. Hedefin dışındasın. Top kayıp, sola, sola, sağa gidin.’ O beni yönlendiriyor.”

Bu arada, rakip rehber kalenin arkasında durmuş forvetlerine bağırarak talimatlar veriyor. Kaleci sağa hareket ederse, rehber sola gider ve şut girişiminde bulunan oyuncusunun sesine nişan alabilmesi için bağırır.

Oyuncular oyun boyunca konuşarak niyetlerini ve sıralamalarını duyurur, böylece takım arkadaşları isabetli paslar yapabilir ve çarpışmalardan kaçınabilir. Sahadaki her öğüt anlamlıdır ve tribünlerdeki herkes tek kelime edemez.

Futbola odaklanmak için sprintleri azaltan Craig, “İlk başta garip geliyor,” dedi. “Ama alışırsın.”

Brezilya, 2004’te Paralimpik bir spor olarak ilk kez sahneye çıktığından beri görme engelliler futboluna hakim oldu ve Atina Oyunlarında ve o zamandan beri her dört yılda bir altın madalya kazandı. Takımın en iyi oyuncusu Jeferson da Conceicao Goncalves, Jefinho’ya gidiyor ve Paralimpik Pelé olarak ilan ediliyor. Becerikli top sürme, esrarengiz mekansal farkındalık ve puanlama yeteneğinin videoları sosyal medyayı dolduruyor.

Britanyalı David Clarke erken bir yıldızdı ve 1994’ten 2012’de 42 yaşında emekli olana kadar 144 uluslararası maçta 128 gol attı. . Clarke, 2013 yılında İngiliz Futbol Onur Listesi’ne alındı ​​ve şu anda Büyük Britanya Paralimpik Oyunları başkanıdır.

60’tan fazla ülke kör saha futbol takımı ve uluslararası ağır sıkletler Arjantin, Çin ve Fransa’yı içeriyor. Spor 1920’lerde İspanya’da ortaya çıktı ve Brezilya 1960’larda 5’e 5 kurallarını geliştirdi ve 1974’te ilk turnuvayı düzenledi.

“Görüşümü ilk kaybettiğimde, beni yönlendirecek ve yol gösterecek insanların olmaması gerçeğinden nefret ettim. Bu çocukların istedikleri her şey olmalarına yardım edebilirim. Futbol oynamak istedikleri bir şeyse, peşinden gidelim. Bu bana çok neşe veriyor.”

— Antoine Craig, 2010’dan beri kör olan Paralimpik futbolcu

Tüm bunlar, ABD’nin yapması gereken ciddi şeyler olduğu anlamına geliyor.

Takım Chula Vista’da antrenman yapıyor ama oyuncular ülkenin her yerinde yaşıyor ve ABD Assn. Görme Engelli Sporcular.

“Bir sporu taban seviyesinde başlatmak ve büyütmek pahalı” dedi. “Öyleyse sporcuları tespit etmek ve onları birinci sınıf yapmak, bu da pahalı.”

Yine de futbol oynamak pahalı değil. Ve çoğu Amerikalı oyuna aşina olduğu için Duke-Boulet, görme engelli toplulukta ilginin artacağına inandığını söylüyor.

Görme engelli futbolcu Cody Kirchner, gözlüklerini alnına dayayarak sahada yatıyor ve su molası veriyor.

Görme engelli futbolcu Cody Kirchner, Chula Vista’daki Salt Creek Park’ta yakın zamanda yapılan bir hücum müsabakası sırasında su molası veriyor.

(Wally Skalij/Haberler)

“Birdenbire ‘Arkadaşlarımla oynamak için bekliyordum’ diyen çocuklarınız ve yetişkinleriniz oldu” dedi. “Çok hızlı büyüyebilir. Oynamak isteyenlerin sayısı çılgınca.”

Brown ve Craig gibi ABD’li oyuncular, haberi yayma fikrine bayılıyor. Craig, Richmond, Va.’da yaşıyor, ancak geçen hafta, görme engellilerin körlere en iyi şekilde liderlik ettiği Angel City Oyunları’nın bir parçası olarak, milli takımın USC’de görme engelli gençler için bir futbol kliniği düzenlemesine yardım etmek için Los Angeles’a gitti.

Zamanla retinasının bozulmasına neden olan genetik bir hastalığı olan 41 yaşındaki Craig, “Görme yetimi ilk kaybettiğimde, beni yönlendirecek ve bana yol gösterecek insanların olmaması gerçeğinden nefret ettim” dedi. Gençken gece görüşünü kaybetti ve 2010’dan beri kör.

“Bu çocukların istedikleri her şey olmalarına yardım edebilirim. Futbol oynamak istedikleri bir şeyse, peşinden gidelim. Bu bana çok neşe veriyor.”

ABD milli takım koçu, Ohio State’de uyarlanabilir beden eğitimi alanında doktora adayı ve dünyadaki kör erkekler futbol takımının tek kadın baş antrenörü olan Katie Smith’tir. Beş yıl önce, Smith Columbus, Ohio’da kör bir futbol programı başlattı ve bu program, şu anda ABD Futbolu’nun sağladığı fonla desteklenen ülke çapındaki yedi programdan biri.

Los Angeles, Batı’nın en büyük uyarlanabilir spor programı olan Angel City Sports aracılığıyla yedi programdan bir diğeridir. Programlar, görme engelli yetişkinleri ve çocukları oyunla tanıştırırken, Smith’in milli takım adaylarını belirlemesini de sağlıyor.

US Assn. Görme Engelli Sporcular. “Ayrıca, görme engelliler futboluna katılan körler için okullar var. Halihazırda bir yetenek hattı oluşmaya başlıyor.”

Görme engelli futbolcular Alvarado Mora Arellano ve David Brown, hazırlık maçından sonra kucaklaştı

Görme engelli futbolcular Alvarado Mora Arellano ve David Brown, Chula Vista’daki Salt Creek Park’ta yakın zamanda oynanan bir hücum müsabakasının ardından kucaklaşıyor.

(Wally Skalij/Haberler)

Kadınlar için görme engelliler futbolu, Ağustos ayında İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Görme Engelliler Sporları Federasyonu Dünya Oyunlarına katılmaya hak kazanan sekiz takımla dünya çapında tutunmaya başlıyor. ABD bir yıl içinde bir ekip kurmayı planlıyor.

Smith, “Kadınlarla bu ateşi yakmak ufkumuz üzerinde,” dedi. “2032’ye kadar Paralimpiklerde bir kadın turnuvası düzenlemeyi umuyoruz.”

ABD erkek takımının Ağustos ayındaki 16 takımlı BSF Dünya Oyunları turnuvasına katılma şansı yoktu. ABD, 2024 Paris Paralimpik Oyunları’nda da yarışmayacak. Sporu ABD topraklarında büyütmek her şeyden önce gelir.

Smith, Brown’ın coşkusunu takdir ettiğini ancak beklentilerinin yumuşadığını söylüyor.

“Hedefimiz 2028 Paralimpik Oyunları’na madalya için yarışarak ve en iyi takımlar olan Brezilya, Japonya, Arjantin ile yarışarak girmek” dedi. “İlk adım derecelendirilmek. Bu, orta seviye rakiplerle oynamak anlamına gelir. Birçok uluslararası takımla rekabet edebileceğimize inanıyorum. İlk 10’a gelince, henüz o noktada değiliz.”

Brown, 100 metrede 10.92 saniyelik Paralimpik dünya rekorunu elinde tutuyor. Hedefine hızla ulaşmaya alışkındır ve futbol takımının geleneksel güçlerle rekabet etmesini sabırsızlıkla beklemektedir.

“En iyi takımların radarında olmamızı istiyorum” dedi. “Dün hazır olmamız gerekiyordu.”

Birkaç ABD’li oyuncu, görme engelliler için uzun süredir devam eden Paralimpik bir spor olan gol topundan futbola transfer oldu. Üç oyuncudan oluşan iki takım, içinde çıngırak bulunan basketbol topu büyüklüğünde bir topu rakibin kale çizgisinin üzerinden yuvarlamaya çalışır.

ABD kadın kaleci takımı Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarında gümüş madalya aldı ve erkek takımı geçen ay Berlin’de düzenlenen Nations Cup’ta altın madalya almak için arka arkaya altı galibiyet elde etti. Her iki ABD takımı da 1970’lerden beri sürekli başarı elde etti.

ABD’de yaklaşık 850.000 lise sporcusu da dahil olmak üzere yaklaşık 20 milyon insan futbol oynadığından, futbolun halk tarafından yakalanma şansı muhtemelen daha yüksektir.

Görme engelli futbolcu Charles E. Catherine-Caldaro, esnemek için bacağını uzatırken dolgulu bir kask ve gözlük takıyor

Görme engelli futbolcu Charles E. Catherine-Caldaro, Chula Vista’daki Salt Creek Park’ta bir futbol kampı sırasında yakın zamanda yapılan bir hücum müsabakasından önce geriniyor.

(Wally Skalij/Haberler)

Brown, “Kanada oynadığımızda herkes bunun futbol olduğunu anladı, tek fark topun sallanması ve sessiz olmaları gerektiğiydi” dedi. “Sadece tüm büyük oyunları görmek için, herkes koltuklarının ucunda, oh, oh, oh ve bir kırılma oyunu, sonra kenardan bağırmak. İnsanlar onu gol topundan çok daha iyi takip edebilir.”

Görme engelli oyuncuları işe almak ve onlara oyunun inceliklerini öğretmek de futbolla daha kolaydır. ABD ekibi, oyunu olabildiğince çok potansiyel katılımcıya ulaştırmaktan heyecan duyuyor.

Brown, “Bu benim için alçakgönüllü ve ödüllendirici,” dedi. “Bunu hafife almıyorum. Ben birinci sınıf bir atletizm sporcusuyum ve burada atletizm değil, futbol öğretiyorum. Atletizm sporcusu olduğumu ve şimdi ulusal düzeyde görme engelli bir futbolcu olduğumu ve insanların bana bakıp ‘Hey, nasıl daha iyi olabilirim’ dediğini düşünmek çok çılgınca.”

Diğer elit sprinter ve sonradan futbolcu olan Craig, yakın zamanda ABD Assn. Kör Sporcular 2023 için 16 Spor Elçisinden biri olarak. Brown gibi o da sorumluluğu ciddiye alıyor.

Görme engelli futbolcular, Chula Vista'daki Salt Creek Park'ta yakın zamanda yapılan bir hücum sırasında dokunsal tahtayı hissediyorlar.

Görme engelli futbolcular, Chula Vista’daki Salt Creek Park’ta yakın zamanda yapılan bir hücum sırasında dokunsal tahtayı hissediyorlar.

(Wally Skalij/Haberler)

Craig, “Futbol maçlarına gideceğim ve bagaj kapağı sırasında kliniklere gideceğim,” dedi. “Bir grup göz bağı çıkardım ve herkese top sürme fırsatı verdim, ardından gözleri bağlıyken yapmaları için onları zorladım. Bana sorular soruyorlar. Uzamsal farkındalığın bilincine varırlar.”

Ve Craig ve takım arkadaşlarına çok tanıdık gelen çıngırak sesini duyarlar, bu güzel oyunda rekabet etme zamanının geldiği anlamına gelir.

Craig, “Topa dokunmalarına ve sallamalarına izin verdim, sonra yere koyup tekmelemelerine izin verdim” dedi. “Sesle uyum sağlarlar ve körü körüne futbol oynamaya başlarlar.”

ABD Körler Futbol takımı LA Oyunlarında Paralimpik madalya kazanmaya yöneldi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
kadıköy escort ataşehir escort sweet bonanza oyna tuzla escort bostancı escort şişli escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mamigeek.com